Powrót na górę

10 najczęstszych błędów stylizacji włosów

Posted in Porady4 lata ago • Written by adminMożliwość komentowania 10 najczęstszych błędów stylizacji włosów została wyłączona

Może nie zdawałaś sobie z tego sprawy, ale za złą kondycję włosów może odpowiadać ich nieodpowiednia pielęgnacja (co jest niestety naszą winą). Zazwyczaj są to codzienne błędy, z których możemy nie zdawać sobie sprawy. 

Są dni, kiedy włosy wyglądają pięknie i zdrowo, ale są też takie, kiedy nadmiernie się puszą, są matowe i zwyczajnie brzydkie. Prawdopodobnie popełniasz błędy, o których sama nie wiesz. Sprawdź jakie!

1. Zbyt gorąca lub zbyt zimna woda

Z pewnością słyszałaś, że włosy należy spłukać zimną wodą. Jest to błąd. Włosy nie znoszą skrajnych temperatur. Gorąca woda otwiera łuski włosów, co w konsekwencji naraża je na liczne uszkodzenia mechaniczne, fizyczne czy chemiczne, a także negatywny wpływ czynników atmosferycznych.

Zbyt zimna woda sprawia, że łuski włosa w ogóle się nie rozchylają, przez co nie jest w stanie wniknąć w nie szampon czy odżywka. Cebulki włosów stają się przez to uszkodzone, włosy zaczynają się wykruszać, łamać i wypadać. Najlepiej spłucz włosy letnią wodą, dzięki czemu będą w dobrej kondycji.

Myj włosy delikatnie, nie paznokciami, lecz opuszkami palców. Przed myciem koniecznie je rozczesz, żeby się nie plątały. Mokre włosy są zdecydowanie bardziej podatne na zniszczenia niż włosy suche, dlatego należy pamiętać, aby zachować wobec nich delikatność.

Szampon rozcieńcz z wodą, co pozwoli na rozrzedzenie produktu, a to umożliwi ich dokładniejsze umycie. Dodatkowo zaoszczędzisz, bo zmarnujesz mniejszą ilość produktu.

2. Mycie włosów za często

Być może myjesz włosy częściej niż to konieczne. Każdy rodzaj włosów ma inne potrzeby, dlatego też nie ma reguły co do częstotliwości ich mycia. Jeżeli musisz myć włosy codziennie, używaj szamponów przeznaczonych do codziennej pielęgnacji, które zawierają mniej mocnych detergentów, a zawierają składniki, które dokładnie oczyszczą włosy i skórę głowy.

3. Mycie włosów za rzadko

Tak też się zdarza. Nie wolno robić zbyt długich przerw między kolejnymi myciami, ponieważ pozostaną na nich zanieczyszczenia i nagromadzi się nadmiar sebum, co nie wpłynie korzystnie na ich wygląd.

4. Nieodpowiednia pielęgnacja włosów

To najczęstsza przyczyna ich złej kondycji. Musisz wybierać kosmetyki, które są przeznaczone do Twojego typu włosów. Dbaj o włosy świadomie, określ rodzaj ich porowatości i wybieraj produkty z naturalnym składem. Często silne detergenty zawarte w kosmetykach powodują podrażnienia, zaczerwienienia i swędzenie skóry.

5. Pominięcie odżywki do włosów

Nie wolno Ci tego robić. Za każdym razem po umyciu nasze włosy potrzebują odżywienia. Znajdziesz odżywkę do każdego typu włosów – wybierz tę odpowiednią dla siebie. Odżywkę nakładaj na całej długości włosów z wyjątkiem nasady.

6. Nieprawidłowe rozczesywanie włosów

Prawdopodobnie używasz szczotki lub grzebienia, którego ząbki są osadzone zbyt gęsto. Jest to duży błąd, ponieważ włosy są narażone na wszelkie uszkodzenia (szczególnie te mokre), a zbyt naciąganie ich struktury nie wpłynie dobrze na ich kondycję. Wybieraj grzebienie o szeroko rozstawionych zębach, aby nie narażać włosów na zniszczenia.

Poza tym rozczesuj je delikatnie i powoli. Nie szarp włosów, a rozczesywanie zaczynaj od końcówek, nigdy od góry.

7. Pocieranie skóry głowy

Silnie pocierając o skórę głowy sprawiasz, że jest podrażniona. Nie wolno robić tego zbyt mocno, ponieważ energiczne tarcie sprawia, że łuski się otwierają, a w efekcie łamią i wysuszają.

8. Narażanie włosów na wysoką temperaturę

Jest to kategorycznie zabronione. Susząc włosy, używaj wyłącznie chłodnego nawiewu, co zamknie łuski. To samo dotyczy używania prostownicy czy lokówki. Stylizacja za pomocą gorąca zniszczy łuski włosów, przez co będą suche, szorstkie i pozbawione blasku.

9. Niepodcinanie końcówek

Dzięki regularnemu podcinaniu włosów, szybciej rosną. Rozdwojone końcówki nie sprawiają dobrego wrażenia, dlatego warto systematycznie się ich pozbywać. Włosy staną się nawilżone, lśniące, a fryzura nie będzie wyglądała niechlujnie. Ważne, aby Twoje pasma były zdrowe, bo bez tego żadna stylizacja nie będzie wyglądać dobrze.

10. Za dużo kosmetyków

To też błąd. Warto zaopatrzyć się w kilka najlepszych, które nie zniszczą naszych włosów. Ponadto błędem jest używanie zbyt wielu kosmetyków do stylizacji, jak pasty, lakiery, żele. To dodatkowo obciąża włosy, przez co nie będą wyglądać bardziej estetycznie. Nie wolno stosować wszystkiego naraz.

Nie zniechęcaj się od razu brakiem efektów. Stosuj się do zaleceń, a za jakiś czas odzyskasz piękne, zdrowe włosy.