Co to jest porowatość włosów?
Zapewne co nieco już o niej słyszałaś. Pewnie pamiętasz też, że zewnętrzna powłoka włosa nie jest gładka jak szklana tafla, tylko składa się z nachodzących na siebie łusek. Łuski włosa mogą ściśle przylegać do siebie lub odchylać się od jego powierzchni. Stopień odchylenia łusek od trzonu włosa nazywamy porowatością włosów. Im bardziej odchylone są łuski, tym wyższa jest porowatość włosów.
Wyróżniamy 3 rodzaje porowatości włosów. Musisz pamiętać, że włosy całkiem inaczej wyglądają przy każdej porowatości. Dlatego potrzebują różnej pielęgnacji. Jednym słowem – jaka porowatość włosa – takie jego potrzeby.
Rodzaje porowatości włosów
1. Niska porowatość włosów / włosy niskoporowate
Niskoporowate włosy są rzadko spotykane. To grube i ciężkie włosy, które trudno przesuszyć i niezwykle trudno wystylizować. Bywa, że nie działają na nie środki do farbowania. Nie niszczeją tak szybko, jak włosy innych rodzajach porowatości, ale muszą mierzyć się ze swoimi własnymi koszmarami i problemami: są ciężkie, a zatem wiecznie oklapnięte i pozbawione objętości, często się przetłuszczają, a to może znacznie osłabiać ich cebulki. Nadmierne wydzielanie sebum w połączeniu z grubymi włosami, udaremniającymi dostęp tlenu do skóry głowy zakłóca cyrkulację. Wynikiem tego skóra zaczyna chorować, a wraz z nią oczywiście włosy.
Odpowiednie odżywienie, ochrona i pielęgnacja skóry głowy to podstawa pielęgnacji włosów niskoporowatych.
2. Średnia porowatość włosów / włosy średnioporowate
Włosy średnioporowate to najpowszechniejszy typ porowatości. Można by było je opisać jako „włosy pomiędzy”, ponieważ ich kondycja plasuje się gdzieś pomiędzy ciężkimi włosami o niskiej porowatości a zniszczonymi i suchymi, które mają wysoką porowatość. Dają się wystylizować i są w miarę gładkie, ale często matowe. Włosy średnioporowate często niemile zaskakują: puszą się, wysychają na końcach, przydarza im się łupież, a nieodpowiednio dobrane produkty do pielęgnacji włosów nadmiernie je wysuszają lub przetłuszczają. Takie włosy łatwo osłabić. Zaczynają wówczas wypadać, a ich wzrost może się zatrzymać.
Odżywienie, ochrona przed zniszczeniem, pielęgnacja skóry głowy i zapewnienie im blasku oraz wzmacnianie kondycji to podstawa pielęgnacji włosów średnioporowatych.
3. Wysoka porowatość włosów / włosy wysokoporowate
Włosy wysokoporowate to wyjątkowo zniszczone włosy. Są wysuszone, matowe i kruche. Ich wygląd pozostawia wiele do życzenia. Końce rozdwajają się i puszą. Pasemka tracą objętość i stają się szorstkie. Odginają się na wszystkie strony i wypadają. Takie włosy należy stale chronić, nawilżać i wzmacniać, ponieważ są „bezbronne”: nie mają żadnej ochrony i są bardzo narażone na następne zniszczenia.
Olejki do włosów a porowatość
Powiedzieliśmy sobie, że łuski włosów mają różny stopień odchylenia od rdzenia (różną porowatość). Dlatego niezmiernie istotną rzeczą jest dopasować do owych odchyleń odpowiedni rozmiar cząsteczek, z których zbudowany jest dany olejek do włosów.
Najlepiej wyjaśnić to obrazowo: próbowałaś kiedyś otworzyć drzwi kluczem, który nie pasuje do zamka? Tak właśnie (niewiele) zdziała olejek o cząstkach źle dobranych do porowatości. Mała cząsteczka olejku musi idealnie pasować do odchylonej łuski włosa. Dlatego niezwykle istotna jest znajomość porowatości własnych włosów oraz wiedza, które kwasy tłuszczowe w olejkach pasują do rodzaju porowatości.
Jak zbadać porowatość włosów?
Przede wszystkim obserwować własne włosy. Określenie porowatości „na oko” nie jest wcale takie trudne. Każdy z rodzajów porowatości rządzi się swoimi prawami, każdy typ włosów wygląda inaczej. Kobiety poznając 3 rodzaje porowatości, potrafią zazwyczaj bezbłędnie dopasować porowatość swoich włosów do opisu.
Jeśli chcesz jeszcze mocniej ugruntować się w przeświadczeniu o porowatości swoich włosów – wrzuć czysty włos (czyli taki, na którym nie ma odżywki, balsamu, kosmetyków do stylizacji, silikonów etc.) do miski z wodą. Pozwól mu „pływać” w takiej kąpieli przez 10 min, a następnie sprawdź, czy opadł na dno, czy nie. Im bardziej zanurkuje włos, tym wyższą ma porowatość (wysokoporowate kosmyki szybciej chłoną wodę, niskoporowate – bardzo wolno). Włos o średniej porowatości zanurkuje mniej więcej do połowy poziomu wody.
Porowatość włosów – jakie olejki wybrać?
NISKA POROWATOŚĆ – wybierz olejek kokosowy, babassu, palmowy i wszystkie inne olejki lub masła o małych cząsteczkach i przewagą nasyconych kwasów tłuszczowych.
ŚREDNIA POROWATOŚĆ – wybierz olejek makadamia, arganowy, jojoba, sezamowy, awokado, kameliowy, moringa, z pestek moreli, ze słodkich migdałów, oraz wszystkie inne olejki, w których przeważają kwasy tłuszczowe z grupy omega-7 lub omega-9.
WYSOKA POROWATOŚĆ – wybierz olejek cedrowy, rycynowy, z wiesiołka, krokoszowy, z nasion czarnuszki, winogronowy, lniany, kukurydziany, z nasion słonecznika lub każdy inny olejek, w którym dominują kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 lub omega-6.
Jak stosować olejek do włosów?
Stosowanie wybranego olejku lub odpowiednio skomponowanej mieszanki jest bardzo proste. Wystarczy nałożyć olejek na skórę głowy i włosy na całej ich długości. Taki zabieg pielęgnacyjny nazywa się olejowaniem.
Olejując włosy jesteś w bardzo komfortowej sytuacji: sama wybierasz, kiedy to robić, jak często i jak długo chcesz trzymać olejek na włosach. Możesz go zostawić na całą noc i rano zmyć szamponem. Możesz też nałożyć go na kwadrans (godzinę, dwie, pięć itd.) przed myciem włosów.
Co więcej: decydujesz o tym, czy nakładać go na suche włosy przed myciem głowy, na wilgotne włosy zaraz po myciu (wówczas musisz jedynie pamiętać, żeby omijać skórę głowy, ponieważ wtedy nie spłukujesz już olejku).
Olejki są świetnymi „stylistami” fryzur i stanowią naturalną termoochronę, warto więc nakładać je co rano na suche włosy podczas modelowania fryzury, lub na wilgotne, zanim zaczniesz używać suszarki do włosów. Olejek sprawdzi się też w roli serum na zniszczone końce.
Naturalny olejek: wszechstronny, genialny i perfekcyjnie dobrany do twoich włosów – czego chcieć więcej?